188 poze   27413 vizite

Ajutoare catre azilul de batrani din Rosiorii de Vede

În data de 23.11.2012, Școala Gimnazială Peretu, reprezentată de Consiliul Elevilor (format din șefii claselor a V-a, a VI-a, a VII-a și a VIII-a), prin doamna profesor consilier Mihăilă Mihaela Ioana (coordonator), doamna învățătoare Spânu Mirela, doamna profesoară Dincă Sonia și Medințu Marilena Ruxandra - președinta Consiliului elevilor, a desfășurat o acțiune caritabilă, printr-o scurtă vizită la Căminul de bătrâni din Roșiorii de Vede. Donațiile strânse de la elevii din școala noastră: produse alimentare (legume - cartofi, varză, ceapă, roșii, paste, dulcețuri ș.a.m.d.) au fost donate către bătrânele doamne, care au primit flori din partea copiilor. Acestea, cu sufletele încărcate de greutățile vieții au ascultat creațiile literare ale elevelor de la clasa a VIII-a C: Medințu Marilena Ruxandra, Iaurum Ana Maria, Olteanu Andra Ana-Maria. Poeziile despre lumea bătrânilor noștri, văzută prin ochi de copii, le-a surprins plăcut pe doamnele de vârsta a IIIa.
Ne-au răsplătit cu aplauze și urări numai de bine. S-a observat tristețea acestora, poveștile lor de viață erau mai impresionante unele decât altele. Cu toate acestea, printre lacrimi, câteva povești ne-au fost destăinuite și nouă.
Copiii au fost impresionați de bunătatea și ambiția cu care acești oameni împovărați de boli luptă să meargă mai departe, declarând că și-ar dori o revedere a acelora care i-au făcut să-i simtă ca pe bătrânii lor de acasa.
Le mulțumim acestor persoane deosebite pentru experiența de neuitat!
Azil Rosiorii de Vede
Azil Rosiorii de Vede (2)

Comentarii album • 0
Acest album nu are incă nici un comentariu.
Trimite mesaj Înapoi Nu poți trimite un mesaj fără conținut! Nu este permisă folosirea de cod HTML in mesaje. Mesajul nu a fost trimis din motive de securitate. Va rugam sa ne contactati prin email pe adresa office@sunphoto.ro Mesajul nu a fost trimis din motive de posibil spam. Va rugam sa ne contactati prin email pe adresa office@sunphoto.ro Mesajul nu a fost trimis din motive de posibil spam. Ati trimis prea multe mesaje in ultimul timp. A apărut o eroare în timpul trimiterii mesajului. Vă rog încercați din nou. Mesajul a fost trimis.